Chiński Nowy Rok a transport z Chin

Chiński Nowy Rok, inaczej zwany Świętem Wiosny, to najważniejszy festiwal w Państwie Środka. Jego termin wyznaczany jest przez kalendarz księżycowo słoneczny i zazwyczaj wypada pomiędzy końcem stycznia a początkiem lutego. W roku 2022 święto obchodzone będzie 1 lutego, w 2023 roku wypadnie nieco wcześniej, bo 22 stycznia. Jak te huczne obchody odbijają się na handlu i transporcie?

Czas wolny dla pracowników

W Chinach pokaźną część pracowników regionów przemysłowych stanowią migranci wewnętrzni, którzy przeprowadzili się tu ze wsi w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Chiński Nowy Rok jest dla nich jedyną okazją do tego, by wrócić w rodzinne strony. Na te kilka dni przed świętem przypada więc czas masowej migracji. Skala jest ogromna – odbyte podróże liczone są w miliardach, a ze względu na powierzchnię państwa, powrót do domu często trwa nawet kilka dni. Wiele zakładów idzie pracownikom na rękę i zamyka się już na tydzień przed świętem. W połączeniu z faktem, że tyle samo czasu potrzebne jest na powrót, a sam okres świętowania trwa tydzień lub dłużej, duża część fabryk wstrzymuje swoją pracę nawet na miesiąc.

Chiński Nowy Rok a import

Data Święta Wiosny ma ogromny wpływ na harmonogram pracy w zakładach produkcyjnych. Tuż przed nim fabryki pracują na pełnych obrotach, aby zdążyć z wysłaniem zamówień przed startem celebracji. Realizacja zleceń złożonych na krótko przed Nowym Rokiem prawdopodobnie przesunie się na czas po święcie.

W okresie celebracji Chińskiego Nowego Roku fabryki, porty i firmy spedycyjne zawieszają swoją działalność. Utrudniona jest też korespondencja biznesowa, zatem na rozwiązanie problemów wynikłych na przykład z nieprawidłowości w dokumentacji też będziemy musieli poczekać. Po skończeniu świętowania fabryki potrzebują kolejnego tygodnia-dwóch by powrócić do pełnej wydajności – wielu pracowników w tym czasie zmienia miejsce swojego zatrudnienia, więc dochodzi problem braków kadrowych. Przestoje w produkcji i opóźnienia w dostawach mogą się więc jeszcze bardziej zwiększyć.

Jak się przygotować?

Jeśli importujemy towar z Chin, sprawdźmy dokładne daty trwania święta, a o szczegółowe informacje o dniach wolnych zapytajmy naszego dostawcy. W okresie przedświątecznym porty będą przepełnione gotowym do wysłania towarem, dlatego odpowiednio wcześniej należy zrobić booking i zabezpieczyć miejsce. Jeśli chcemy, by towar wysłano przed Nowym Rokiem, powinien być on już w porcie ok. 10-14 dni wcześniej. Należy też pamiętać, że w okresie świątecznym stawki za transport rosną – nawet jeśli fabryka zdąży z naszym zamówieniem, to koszt jego dostawy w tym terminie będzie dużo wyższy. Wszystkie sprawy logistyczne najlepiej domknąć już w okolicach listopada, aby mieć pewność, że zamówienie dotrze na czas.

+48 32 284 50 80 info@e-cargo.pl +48 603 630 991

Cargo Express Sp. z o.o.

ul. Partyzancka 80/92, 95-200 Pabianice, łódzkie

Kontakt Formularz zapytania